مقالات

چیلر مدولار چیست؟چیلر مدولار هوایی-مزایای چیلر ماژولار

چیلر مدولار

چیلر مادولار چیست :

چیلر مدولار یا چیلر ماژولار به چیلری گفته می شود که در آن به جای یک کمپرسور از چند کمپرسور استفاده نمایند و چیلر مدولار از نظر نوع کندانسور به چیلر مدولار نوع هواخنک و چیلر مدولار آب خنک تقسیم

بندی شده است و در شکل زیر یک نمونه از چیلر مادولار ساخت شرکت آذر نسیم نمایش داده شده است که این چیلر ها مجهز به کمپرسور اسکرال می باشد:

Modular-Chiller

مقایسه و تفاوت بین چیلر مادولار با چیلر معمولی :

اگر فقط از یک کمپرسور و با یک مدار مبرد در دستگاه چیلری استفاده شود به آن نوع معمولی و اگر از چندین کمپرسور با چند مدار مبرد در چیلری استفاده شود به آن چیلر مدولار گفته می شود .

اگر دستگاه چیلر به صورت تک کمپرسور باشد و اگر موتور الکتریکی کمپرسور نیز از نوع اینورتر (سرعت متغییر ) نباشد کمپرسور همواره با تمام توان ( بدون در نظر گرفتن این که مصرف کننده به چه مقدار سرمایش نیاز دارد ) کار می کند ولی اگر از چند مدار مبرد با چند کمپرسور استفاده شود مزایای زیر را به همراه خواهد داشت .

مزایای چیلر مدولار به شرح ذیل می باشد :

1) پله ای کردن کمپرسور با مرحله بندی نمودن توان کمپرسور :

برای مثال اگر در پروژه ای به چیلر با ظرفیت 120 تن تبرید نیاز باشد ، معمولا به جای استفاده از یک یا دو کمپرسور در یک مدار مبرد ، از 6 کمپرسور 20 تن تبرید و سه مدار مبرد (به ازای هر مدار دو کمپرسور ) استفاده می شود که متناسب با بار شبکه ( نیاز مصرف کننده ) هر یک جفت کمپرسور به صورت پله ای ( مرحله ای ) وارد مدار شده و شروع به کار می کند . اگر نیاز کم باشد فقط دو عدد از کمپرسور های چیلر مدولار 120 تن تبرید کار کرده و 4 عدد دیگر خاموش می شوند که تاثیر قابل توجهی بر کاهش مصرف برق خواهد گذاشت در صورتی که الکترو موتور های متصل به کمپرسور ها نیز از نوع اینورتر دار باشد ، می توان دور کمپرسور ها را نیز متناسب با بار شبکه کم یا زیاد کرد تا صرفه جویی بیشتری در مصرف برق صورت گیرد .

  

2) کاهش استهلاک :

به خاطر این که چیلر ها معمولا در 90 در صد زمان کار خود در حالت کم باری ( مثلا کارکرد با 50 یا 2 درصد توان کل ) کار می کنند ، با نرکیب از چند کمپرسور و چند مبرد می توان با کنترلر هوشمند ، کمپرسور را به صورت نوبتی وارد مدار کرد تا استهلاک آنها کم شده و طول عمر مفید آنها افزایش یابد .

3 ) امکان تعمیر بدون وقفه :

اگر یکی از کمپرسور ها به هردلیلی از کار بیفتد ، بدون این که به توقف کامل چیلر منجر شود می توان آن کمپرسور را از مدار خارج نمود و آن را تعمیر نمود این مزیت از مزیت های چیلر مدولار باعث افزایش قابلیت اطمینان به عملکرد دستگاه شده و خصوصا در پروژه ای که کار بدون وقفه در آن اهمیت خاصی دارد ، میتواند مفید واقع شود .

 

4) امکان افزودن ظرفیت در آینده :

چنانچه در پروژه ای  در آینده به ظرفیت بیشتری نیاز از سیستم خنک کاری نیاز باشد ، چیلر مدولار این قابلیت را به سیستم می دهد که با افزودن تجهیزات توان خنک کاری را بالا را افزایش دهد.

خواندن 406 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 آذر 1397 ساعت 13:13
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس با ما

آدرس: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری اداری بوستان، واحد 778
تلفن:   44624467  -  44499440-021
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کد پستی: 96934 - 14768
بالا
_____ _______ AzarNasim HVAC Systems +98-21-44499440 info@azarnasim.com