مقالات

انواع کمپرسور چیلر تراکمی-اسکرال،اسکرو،پیستونی،سانترفیوژ

انواع کمپرسور چیلر تراکمی در صنعت تبرید

به طور عمده کمپرسور های چیلر های تراکمی به 4 دسته عمده تقسیم بندی می شوند:

1)کمپرسور اسکرال (حلزونی)

2) کمپرسور اسکرو(مارپیچی )

3) کمپرسور سانتریفیوژ (گریز از مرکز)

4) کمپرسور پیستونی (رفت و برگشتی )

تمامی کمپرسور ها توسط موتور الکتریکی و یا توسط موتور احتراق داخلی ویا توسط موتور بخار ویا توربین به گردش در می آیند .

1) کمپرسور پیستونی (رفت و برگشتی )

   کمپرسور پیستونی و یا رفت و بر گشتی یکی از پر کاربرد ترین کمپرسورها در صنعت تبرید است و به سه دسته هرمتیک (hermetic) نیمه هرمتیک و سیستم باز تقسیم بندی می شوند .

هرمتیک به این معنی می باشد که محفظه ای که در آن مبرد متراکم می شود به طور کامل جوشکاری شده است و امکان دسترسی به سیلندرها و بازرسی آن جود ندارد .

در کمپرسور های رفت و برگشتی عمل متراکم نمودن مبرد با حرکت رفت وبرگشتی سیلندر ها انجام می گیرد.

صدای کارکرد در این کمپرسور ها نسبت به دیگر کمپرسورها بیشتر می باشد ولی اگر چیلر در موتور خانه و یا فضای بیرون از ساختمان مانند پشت بام نصب شود صدای کارکرد آن در داخل ساختمان منتقل نمی شود .

reciprocating-compressor-for-chiller

از مزایای این نوع از کمپرسورها می توان به ساختار ساده و قابلیت تعمیر در صورت فرسوده شدن را نام برد ولی از نوع کمپرسور های پیستونی بیشتر  در مناطق  حاره ای (گرم و مرطوب) مانند جنوب کشور عزیزمان ایران استفاده می شود . زیرا این نوع کمپرسور ها قابلیت تحمل فشار بالا در اثر افزایش درجه حرارت محیط را دارند و این در حالی است که اگر از کمپرسور مدل های دیگر به جای کمپرسور رفت و برگشتی استفاده نماییم بعد از زمان کوتاهی به شدت دچار آسیب می شود زیرا کمپرسور های دیگر قابلیت تحمل در فشار و دمای بالا را ندارند.کمپرسورهای رفت و برگشتی  در ظرفیت های بالا تر و برای کاربرد هایی که توان آنها از یک مگا وات هم فراتر می رود به عنوان تنها گزینه ممکن مورد استفاده قرار می گیرند .

 

2) کمپرسوراسکرال :

از دو قطعه حلزونی شکل که یکی ثابت و دیگری متحرک است و به موتور متصل می شود تشکیل شده است . مبرد با چرخش حلزونی متحرک حول حلزونی ثابت به سمت مرکز حرکت کرده و رفته رفته فشرده می شود .

scroll-compressor-for-chiller

کمپرسوراسکرال به طور گسترده در سیستم های تهویه مطبوع تجاری و خانگی سبک تا متوسط مانند چیلر ها و مینی چیلر ها و نیز هیت پمپ ها ی سرمایشی و گرمایشی GHP  و VRF ، اسپلیت ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند ظرفیت آنها معمولا بین 3 تا 120 کیلو وات است و کاربرد هایی باظرفیت بالا به صورت ترکیبی ( کوپل کردن چند کمپرسور با هم و چند مداره کردن چیلر ) مورد استفاده قرار می گیرند .

از جمله مزایای کمپرسوراسکرال سطح صدای بسیار کم و کارکرد آرام و بدون لرزش آن است.

 3)کمپرسور های اسکرو :

در بین انواع کمپرسورهای چیلر های تراکمی کمپرسور های پیستونی ، کمپرسوراسکرال، کمپرسوراسکرو بیشترین کارایی و کاربرد را دارند . کمپرسور های اسکرو از دو مارپیچ که به آنها رتور نیز گفته می شود ، تشکیل شده است ، با چرخش روتور ها مبرد از مجرای ورودی بین دو روتور کشیده شده و متراکم می گردد این کمپرسورها به خاطر هندسه خاص رتور ها به روغن کاری فراوانی نیاز دارند و به صورت روغن کاری تزریقی و روغن کاری آزاد روغن کاری می شوند ، در حالت کم باری (Part load) که کمپرسور بیشترین مدت زمان از کار خود را در حالت کم باری کار می کند یک مکانیزم دریچه لغزنده بین ورودی و محفظه کمپرسور تعبیه شده است که با حرکت آن توسط کنترل اتوماتیک امکان تغییر پیوسته جریان مبرد به وجود آمده و در حالت کم باری که کمپرسور با ظرفیت پایین در حال کار است ، راندمان آن بسیار افزایش پیدا می کند .

screw-compressor-for-chiller

این نوع کمپرسور ها ظرفیت بالاتری نسبت به نوع رفت و برگشتی و اسکرال دارند و معمولا در چیلر هایی  با ظرفیت بالا تراز این نوع کمپرسور استفاده می شود. ازجمله معتبرترین شرکت های تولید کننده کمپرسورهای اسکرو می توان به شرکت بیتزر آلمان و هنبل تایوان اشاره کرد .

4)  کمپرسور های سانتریفیوژ :

کمپرسور های سانتریفیوژ از یک محفظه ، سفت ، ایمپلر آلومینیومی (پروانه) تشکیل می شود . با چرخش ایمپلر از قسمت مرکز آن وارد و در اثر نیروی گریز از مرکز به اطراف پرتاب می شود و سپس انرژی جنبشی آن در دیفیوزر به انرژی فشار تبدیل می شود . ظرفیت کمپرسورهای سانتریفیوژ می تواند با به کاربردن فین هایی که زاویه ورود مبرد  به مرکز ایمپلر تغییر می دهند تغییر می کند .

centrifugal-compressor-for-chiller

این کمپرسورها معمولا با مبرد R-410a  کار می کنند و در کاربردهای با نسبت تراکم کم و ظرفیت سرمایش بالا که چیلر بیشتر مدت زمان کارکرد خود را به صورت حداکثر ی کار می کند به کار می روند زیرا این چیلر سانتریفیوژ در حالت کم باری کار می کند به علت کاهش دور الکترو موتور متصل به آن ، راندمان به شدت افت می کند بنابراین در کاربردهای صنعتی که نیازاست چیلر به طور مداوم و باحدکثر توان کار کند از این نوع استفاده می شود .

 

 

 

خواندن 1039 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 آذر 1397 ساعت 13:13
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس با ما

آدرس: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری اداری بوستان، واحد 778
تلفن:   44624467  -  44499440-021
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کد پستی: 96934 - 14768
بالا
_____ _______ AzarNasim HVAC Systems +98-21-44499440 info@azarnasim.com