مقالات

دستگاه هوارسان چیست؟ بررسی انواع هوارسان ها،ویژگی ها و اجزای آنها

هوارسان چیست

دستگاه هوارسان چیست؟

در پاسخ به سوال دستگاه هوارسان چیست می توان گفت که در هر سیستم تهویه گرمایشی و سرمایشی به یک دستگاه دارای دارای دمنده (فن ) نیاز استکه بتواند دمای هوای ورودی به مکان  مورد نظر را افزایش یا

کاهش داده (توسط برخورد هوا با سطح کویل یا لوله های سرمایشی و گرمایشی ) و پس ا زگرفتن آلاینده ها از هوا (از طریق فیلتر)و در صورت تغییر مقدار بخار آب موجود در هوا (تغییر رطوبت ) ،  هوایی سالم و مطبوع برای ساکنان ساختمان فراهم کند که این کار توسط سیستم هوارسان یا همان اتاق هوارسان انجام می شود .

نام دیگر هوارسان هواساز می باشد که در صنعت تهویه مطبوع با این نام ها شناخته می شود .

انواع هوارسان ها تقریبا از اجزایی مشابه ساخته می شوند که خصوصیات مربوط به آنها را در ادامه متن بررسی می کنیم .

اتاق هوارسان ها چگونه دما و رطوبت را تغییر می دهند ؟

دلیل به کارگیری کلمه اتاق قبل از کلمه هوارسان این است که ایندستگاه ابعادی شبیه یک اتاق مکعب مستطیل دارد و همه احزای ان درون اتاق فلزی قرار می گیرند یک فن بزرگ به همراه متعلقات آن مبدل های حرارتی  یا همان کویل های مسی فین دار 0 شبیه رادیاتور خودرو ) ، دریچه و کانال های ورودی و خروج هوا ، فیلتر های پشت سرهم ، وسایل و اجزای رطوبت زنی و رطوبت زدایی ، متعلقات مربوط به سیستم کنترل کننده از جمله سیستم تغییر دهنده دور فن ، موتور الکتریکی باز و بست کننده ریچه های وردی و خروجی ، سنسورها و شیرهای الکتریکی و ........ درون هوارسان قرار می گیرند .

نحوه کاهش دمای هوا در دستگاه هوارسان به این شکل است که یک سیال ( آب با درجه حرارت پایین یا مبرد ) داخل لوله کویل به چرخش در می آید و موجب کاهش دمای لوله مسی کویل می شود .دمای هوا که توسط فن وارد اتاق هوارسان شده در نتیجه ی تماس با لوله سرد کاهش یافته و پس از خروج از دریچه خروجی با کانال کشی به مکان مورد نظر هدایت می شود . در طی فرایند گرمایش و برای افزایش دمای هوا به جای آب سرد ف آب گرم در لوله های مسی جاری می شود . انواع هوارسان ها از نظر اینکه

چه نوع سیالی درون کویل جریان می یابد به دو دسته آبی و و مبردی (به اصطلاح کویل DX) دسته بندی می شوند . مبرد یا همان گاز فریون نیز خاصیت کاهش یا افزایش دمای لوله مسی کویل را دارد .

الزم به ذکر است که آب سرد توسط چیلر یا مینی چیلر و آب گرم توسط بویلر د موتور خانه و با پمپ به سیستم هوارسان منتقل می شود .

نحوه افزودن رطوبت به هوا در صورت نیاز ( مخصوصا در اقلیم گرم و خشک ) به یکی از طرق زیر صورت می گیرد:

  • دمیدن بخار آب داغ به هوا که منجر به افزایش مقدار بخار آب موجود در هوا یا همان رطوبت می شود .
  • پاشش آب با فشار زیاد در هوا به وسیله یک یا چند انزکتور .
  • روش اولتراسونیک که در آن با جریان الکتریسیته و توسط پیزو الکتریک ها ، آب مایع به گاز یا همان بخار آب تبدیل و با هوا مخلوط می شود .

برای کم کردن مقدار رطوبت در صورت نیاز (مخصوصا در اقلیم گرم و مرطوب ) از روش کویل و فین های سرد استفاده می شود .در واقع همانطور که گفته شد در نتیجه ی تماس هوای گرم با سطح سرد کویل ها که دمای هوا کاهش می یابد ، همزمان با آن پدیده چگالش ( تغییر فاز دادن از حالت گاز یا بخار به مایع ) بخار آب موجود رد هوا نیز اتفاق افتاده و بخار آب به شکل قطرات مایع در سطخ کویل ظاهر شده و شروع به چکه کردن می کند که این قطرات آب د رکف دستگاه هوارسان جمع و با یک لوله خارج می شود .در مناطق مرطوب با اضافه نمودن کویل رطوبت را تا حد دلخواه و به طور اتوماتیک کاهش داد .

اجزای سیستم هوارسانها عبارتند از :

1)کانال و دمپر (دریچه ) ورود هوای تازه (Fresh Air)

2)  دمپر ورود هوای برگشتی از درون ساختمان

3)کانال و دمپر خروج هوای مطبوع از سیستم هوارسان و ارسال آن با کانال هایی به پاتیشن های مختلف ساختمان

4)در برخی از هوارسان ها با توجه به نیاز ، قسمتی از هوای برگشت داده شده از درون ساختمان که توسط فن های اگزاست از فضای مورد نظر خارج می شود ، با هوای تازه ورودی در محفظه ای تحت عنوان محفظه اختلاط مخلوط می شود .

5) ردیفی از فیلتر های پشت سرهم که با توجه به نیاز پروزه تعدادی از آنها درون اتاق هوارسان نصب می گردد که لایه اول آن فیلتر فلزی دانه درشت و قابل شستشو برای گرفتن ذرات درشت موجود در هوا مانند گرد و غبار و پرز

 (Washable Praticle Filter) و در ردیف های بعد از آن فیلتر های لانه زنبوری و الکترو استاتیک

(Electrostatic Particle Filter) برای جذب دوده و جذب ذرات آلرژی زا و فیلتر های دیگری مانند هپا و اولپا

(Hepa and Ulpa) با قدرت جذب ذرتی با قطر 0.3 تا 0.1 میکرون (توان جذب 99.9 درصدی ) ، فیلتر کربن فعال

 (Activated carbon Filter)  به منظور جذب بوی نامطبوع و گازهای مضر و در برخی موارد استفاده از لامپ های UV که با تشعشع نور ماورا بنفش موجب از بین رفتن میکرو ارگانیسم موجود در هوا مانن باکتری و ویروس می شود و کاربرد خاصی دارد .

البته همه این فیلتر ها در کنار هم و در کمتر مواردی (در هوارسان های بیمارستانی )مورد نیاز است و برای کاهش قیمت هوارسان تنها با توجه به نیاز و میزان آلودگی محل نصب دستگاه فیلتر انتخاب و نصب می شوند . در شکل زیر انواع مختلفی از این فیلتر ها را مشاهده می کنید .

6) موتور الکتریکی ( دور ثابت یا دور متغیر ) و فن سانتریفیوژ به همراه متعلقاتی مانند تسمه ، لرزهگیر و سیستم برق ورودی  .

7) تجهیزات کنترل کننده دما ، رطوبت و مقدار جریان هوای ورودی و خروجی از اتاق هوارسان که مجموعه ای از سنسورها و عملگرهای الکتریکی به همراه یک پردازشگر مرکزی است که با ایجاد تغییراتی در دور فن ، باز و بسته نمودن دمپر (دریچه) هوای ورودی و خروجی ، راه اندازی و کنترل تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت گیری و تغییر مقدار و دمای جریان سیال جاری در کویل و در تعامل با سایر دستگاه های سیستم تویه مانند چیلر و بویلر و..... این سه پارامتر دما رطوبت و جریان هوا را به صورت هوشمند و یا دستی کنترل می کند .

انواع هوارسان ها :

هوارسان ها را می توان بر اساس زیر دسته بندی نمود :

  • انواع هوارسان از لحاظ داشتن یا نداشتن کانال و دمپر هوای برگشتی

در برخی از کاربردها نیازی نیست که هوای داخل ساختمان دوباره به هوارسان برگردانده شود و باید صد در صد هوای تازه وارد هوارسان گردد .

2)انواع هوارسان از نظر ابندی بودن بدنه و استفاده از فیلترهای با در صد فیلتراسیون بالا در آن  .

که از این نظر انواع هوارسان ها به نوع معمولی و نوع بهداشتی ( هایژنیک ) دسته بندی می شوند .

3)از نظر دارا بودن کویل اب سرد یا کویل انبساط مستقیم (DX)

4) هوشمند بودن سیستم و تجهیزات کنترل الکتریکی و یا معمولی بودن سیستم .

5) نحوه توزیع هوا توسط کانال های توزیع کننده هوای خروجی از سیستم هوارسان یک منطقه ای یا چند منطقه ای بودن سیستم .

6) از نظر داشتن یا نداشتن قابلیت بازیافت انرژی حرارتی هوای خروجی از ساختمان .

چنانچه سیستم هوارسان به صورت دو طبقه ساخته شود می توان گرمای برگشتی از ساختمان را بازیافت و آن را به هوای تازه ورودی منتقل کرد که در این صورت مصرف انرزی سالانه سیستم هوارسان کاهش و قیمت اولیه آن افزایش می یابد که در شکل زیر نمونه ای از ان نشان داده شده است .

کاربرد های دستگاه هوارسان :

در کنار فن کویل ها از جمله هوارسان ها پر کاربرد ترین دستگاه سرمایش ،گرمایش و توزیع هوا است که در اکثر ساختمان های مسکونی ، تجاری ، اداری ، سوله های صنعتی ، ورزشی و .......... مورد استفاده قرار می گیرد . در واقع انواع هوارسان ها و فن کویل به صورت ترکیبی یک سیستم کمل سرمایشی و گرمایشی را فراهم می کنند .

ویزگی هوارسان های شرکت تهویه آذر نسیم :

1)طراحی و تولید هوارسان ها از ظرفیت 1000 cfm  تا 100000 cfm  به صورت استاندارد و ظرفیت های بالاتر به صورت خاص و یا ترکیبی

2) طراحی و تولید در انواع تک منطقه ای و چند منطقه ای ، معمولی و هایژنیک ، دارای سیستم بازیافت انرزی طراحی عمودی و افقی و......

3)استفاده از انواع فیلتر های ذکر شده با توجه به نیاز پروژه و قیمت تمام شده دستگاه .

4) ساخت شاسی دستگاه با هوارسان با مقاطع  ناودانی استاندارد و دارای پوشش رنگ اپوکسی

5) دارای اتصالات 90 درجه پلی آمید تقویت شده (طرح AROSIO ایتالیا( و مقاوم در برابر نور خورشید .

6)ساخت بدنه اتاق هوارسان از ورق گالوانیزه Hot Dip با ضخامت 1.5 میلیتر و با پوشش رنگ 80 تا 100 میکرون .

7)کویل های مهندسی شده از نظر انتقال حرارت و سیالات (راندمان بالا ) بافین های موجدار سینوسی

8) تمامی مراحل ساخت کویل ها با ماشین آلات تمام اتوماتیک صورت می پذیرد .

 

خواندن 770 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 آذر 1397 ساعت 13:12
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس با ما

آدرس: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری اداری بوستان، واحد 778
تلفن:   44624467  -  44499440-021
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کد پستی: 96934 - 14768
بالا
_____ _______ AzarNasim HVAC Systems +98-21-44499440 info@azarnasim.com