مقالات

اکونوپک - طرز کار اکونوپک،کاربرد و مزایای استفاده از دستگاه اکونوپک

طرز کار اکونوپک :

اکونوپک یک دستگاه سرمایشی و گرمایشی یکپارچه است که هم منبع تولید کننده گرمایش است و هم منبع تولید کننده سرمایش و هم توزیع

کننده می باشد ،که همگی در یک پک اقتصادی به نام اکونوپک جاسازی شده اند .

طرز کار دستگاه اکونوپک بسیار شبیه به دستگاه زنت می باشد، به این صورت که از روش تبخیری و افشاندن آب توسط افشانک ها برای خنک کاری هوا و ارسال آن به محیط داخل ساختمان یا سوله مورد نظر استفاده می شود .

طرزکار در حالت سرمایشی :

در کل سیستم سرمایش دستگاه اکونوپک را به سه شکل (با توجه به نیاز و قیمت تمام شده) میتوان طراحی و تولید نمود که این سه شکل عبارتند از :

 • استفاده از کویل آب سرد و اتصال آن به چیلر

در این روش درون دستگاه از یک کویل (لوله مسی دارای پره های آلومینیومی ) استفاده می شود که ورودی و خروجی آن به چیلر متصل می شود . آب در چیلر سرد شده و با پمپ به کویل جاسازی شده در دستگاه اکونوپک ارسال می شود . با جاری شدن آب سرد درون کویل ، دمای سطح آن کاهش یافته و با برخورد هوای مکیده شده توسط فن با این سطح سرد ، دمای هوا کاهش یافته و از طریق کانال وارد ساختمان و یا سوله مورد نظر می گردد .

این سیستم دقیقا مشابه سیستم سرمایشی هواساز متصل به چیلر است که در شکل زیر نشان داده شده است .

دستگاهی مانند هواساز که فقط توزیع کننده هوای گرم و سرد محسوب میشود . به این معنی که لوله های آب سرد و گرم در آن وجود داشته باشد و آب سرد یا گرم توسط واحد سرمایش یا گرمایش در موتور خانه (مانند چیلر و بویلر ) و ...... ایجاد و به هواساز ارسال می شود . ولی اکونوپک اینگونه نیست و علاوه بر انجام وظیفه توزیع هوای سرد و گرم ، واحد تولید سرمایش و گرمایش نیز محسوب می شود .

 • استفاده از پد های سلولوزی (پوشال ) همانند دستگاه زنت

در این روش به شکلی ساده و ارزان قیمت تر نسبت به روش های دیگر از پد سلولوزی در دستگاه استفاده می شود که پمپ آب بر روی آن ریخته و هوا با عبور از منافذ پد و برخورد مستقیم با ذرات آب و به روش تبخیری ، خنک می شود و از سمت دیگر از دستگاه خارج شده و باکانال هایی در سرتاسر ساختمان توزیع می گردد .

 • استفاده از نازل های پاشش آب همانند دستگاه ایرواشر

در این روش عینا مشابه دستگاه ایرواشر ، درون دستگاه اکونوپک نازل (افشانک) هایی تعبیه می شود که آب را با فشار بالا بر روی هوای عبوری تزریق می کند و به شکل ذرات پودری شکلی در می آورد و درست مثل دستگاه زنت به روش تبخیری ( برخورد مستقیم ذرات آب با هوا ) عمل خنک کاری هوا را انجام می گردد .

طرز کار در حالت گرمایشی :

فلسفه ساخت اکونوپک در واقع این بوده که به جای اینکه از کویل آبگرم در دستگاه استفاده شود و به جای اینکه به موتورخانه نیاز باشد تجهیزات گرمایشی که معمولا گاز سوز است درون خود دستگاه طراحی و جاسازی شود . قسمت گرمایش اکونوپک از یک مشعل و کوره هوای گرم که با استفاده از سوخت گاز لوله کشی شده شهری یا گازوییل و ..... کار می کند ، تشکیل شده است . قسمت گرمایش از یک کوره استوانه ای تشکیل شده است که گاز های حاصل از احتراق و تشعشع مشعل گاز سوز یاگازوییل سوز ، آن را به شدت گرم می کند و سپس این گاز ها وارد لوله های دیگر و با قطر کمتر می شوند و با دمیده شدن هوا از روی این لوله ها و کوره ،

هوای گرم وارد محیط داخل می شود .

همانطور که در شکل زیر نشان داده شده ، بر روی دستگاه یک مشعل گاز سوز سوار می شود که با سوزاندن گاز طبیعی ، محصولات احتراق را به درون یک  کوره (لوله فلزی ) می دمد و همزمان با آن وقتی که فن کار می کند هوا از اطراف لوله های گرم شده عبور کرده و در اثر تماس با سطح داغ لوله ها ، دمای هوا افزایش یافته و با کانال کشی وارد سوله یا سالن مورد نظر می گردد .

کاربرد دستگاه اکونوپک :

این دستگاه برای استفاده در موارد زیر بسیار مناسب هستند :

 • سالن های تولیدی کارخانه ها و کارگاه ها .
 • سالن های چند منظوره .
 • سالن های نمایشگاهی .
 • سالن های ورزشی .
 • سالن های همایش ، کنفرانس ، تالار ،اماکن مذهبی ، خوابگاه ها .

می توان گفت که اکونوپک ترکیبی از دو واژه اکونو economy ) در انگلیسی به معنی اقتصادی ( و پک

(دستگاه یکپارچه و جمع و جور) است، علاوه بر این که هزینه آن نسبت به سایر سیستم های سرمایشی و گرمایشی مرکزی ، کمتر است هزینه جاری آن نیز نسبت به آنها کمتر خواهد بود .

مزایای استفاده از دستگاه اکونوپک نسبت به سایر سیستم ها :

 • کاهش مصرف برق (در حد چرخش فن هوا و پمپ آب ) درتابستان به خاطر استفاده از سیستم تبخیری برای خنک کردن و عدم استفاده از کمپرسور در مدار ( مگر این که برای سیستم سرمایش آن از روش کویل متصل به چیلر استفاده شود )
 • جلوگیری از اتلاف انرژی های مربوط به انتقال ( لوله کشی ) از واحد تولید به واحد توزیع ( زیرا هم واحد تولید و هوا واحد توزیع در یک قسمت قرار دارند ) . منظور اینکه به جای گرم کردن آب در موتور خانه یا پکیج و پمپاژ آن به کویل آبگرم ، مستقیما تجهیزات گازسوزی مانند مشعل درون دستگاه جاسازی شده ومستقیما تجهیزات گازسوزی مانند مشعل درون یک دستگاه جاسازی شده و مستقیما هوا را گرم می کند .
 • حذف هزینه های عایق کاری لوله ها و مسیر انتقال حرارت .
 • عدم نیاز به موتور خانه و به تبع آن کاهش هزینه های احداث و نگهداری آن .
 • گرمایش بسیار قوی و مناسب برای سوله ها ، سالن ها و اماکن با فضای بزرگ .
 • قابلیت فیلتر کردن هوای ورودی به محیط با فیلتر های قابل شستشو و مجهز شدن به انواع فیلتر ها .
 • کاهش هزینه های اولیه ، جاری و نیزهزینه تعمیر و نگهداری اکونوپک به خاطر سادگی آن نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع و تبرید .

  

خواندن 640 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 آذر 1397 ساعت 13:10
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس با ما

آدرس: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری اداری بوستان، واحد 778
تلفن:   44624467  -  44499440-021
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کد پستی: 96934 - 14768
بالا
_____ _______ AzarNasim HVAC Systems +98-21-44499440 info@azarnasim.com