مقالات

تهویه انبار مواد شیمیایی و سموم

تهویه انبار مواد شیمیایی و سموم :


تهویه انبار مواد شیمیایی و سموم خطرناک و غیرخطرناک شامل تنظیم دمای هوا ( سرمایش و گرمایش مطابق با نیاز ) ، کاهش رطوبت و کنترل

آن ، فیلتراسیون هوای ورودی و خروجی از انبار ، گردش دایمی هوا در صورت نیاز ، خارج کردن هوا طی بازه های زمانی منظم و غیره می شود . مواد شیمیایی را می توان از لحاظ مختلف طبقه بندی نمود و شرایط نگهداری و تهویه این مواد نسبت به یکدیگر متفاوت خواهد بود . مهمترین مواد شیمیایی شامل مواد منفجره ، گازها ، مایعات و جامدات با پتانسیل اشتعال بالا ، گازهای سمی ، مواد اکسید کننده ، مواد عفونت زا ، خورنده ،مواد شیمیایی پودری ، اسید ، حلال های شیمیایی ، مواد شوینده ، محلول ها و روغن های شیمیایی و ........ هستند .
به طور کلی دستورالعمل های عمومی برای نگهداری و تهویه مواد شیمیایی وجود دارد که در ادامه نحوه انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه انبار مواد شیمیایی را بررسی می کنیم .
خصوصیات سیستم تهویه مطبوع انبار مواد شیمیایی مطابق دستورالعمل نگهداری :


1)دستگاه های سرمایشی و گرمایشی انبار مواد شیمیایی باید از نوعی انتخاب و نصب شوند که مستقیما مواد درون انبار را سرد و یا گرم نکنند . دستگاه های گرمایشی که به طور مستقیم با سوخت گاز یا گازوییل کار می کنند ، نبایستی در درون انبار نصب شوند . برای مثال گرم کننده های تابشی که مجهز به مشعل گاز سوز هستند نباید به عنوان دستگاه گرمایشی در سیستم تهویه انبار مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند .


2) به طور عمومی و مطابق استاندارد GMP دمای هوای درون انبار مواد شیمیایی با توجه به نوع موادی که در آن نگهداری می شود ، می بایستی توسط سیستم تهویه سرمایشی و گرمایشی بین 2 تا 5 درجه سانتیگراد (حالت سرد خانه ای ) و یا بین 8 تا 15 درجه سانتیگراد ( حالت خنک ) به صورت  پایدار و ثابت نگه داشته شود . همچنین به طور عمومی رطوبت هوا نباید از 40 درصد (رطوبت نسبی ) فراتر رود . برای چک کردن صحت انجام این کار تعدادی رطوبت سنج و دماسنج با فواصل مشخص در انبار مواد شیمیایی نصب می گردد تا توسط اپراتور کنترل گردد . تغییر دمای برخی مواد شیمیایی و مخازن نگهدارنده آنها موجب تحت فشار قرارگرفتن آنها خواهد شد .


3) دستگاه های سیستم تهویه انبار مواد شیمیایی باید بتواند حداقل 6 بار عمل تعویض کل هوای درون انبار را در هر ساعت انجام دهد و ظرفیت هوادهی آن به گونه ای باشد که از عهده انجام این کار برآید . از طرفی هواکش های مناسبی که بتواند این حجم از هوا راتخلیه کند نیز بایستی تعبیه شود تا از تجمع بخار مواد شیمیایی که خطر آتش سوزی یا مسمومیت در آنها وجود دارد ، جلوگیری گردد . هم در دستگاه وارد کننده هوا به سالن یا سوله انبار بایستی فیلتر تعبیه شود و هم در هواکش های خروجی هوا . مساحت سطح هواکش ها نسبت به مساحت سطح کف انبار می بایستی حداقل 1 به 150 باشد .
مناسب ترین سیستم برای گرمایش ، سرمایش و تهویه انبار مواد شیمیایی و سمی :


سیستم بویلر ، چیلر و هواساز کامل ترین و مناسب ترین سیستم برای برآوردن نیازهای ذکر شده برای تهویه  انبار مواد شیمیایی است . همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید ، دستگاه هواساز دارای کویل های آبگرم و آبسرد است که کویل آبسرد با لوله کشی به چیلر و کویل آبگرم آن به بویلر متصل می شود . هواساز در بیرون از انبار ( مثلابر روی بام یا بر روی یک چارچوب فلزی یا بتنی ) نصب می گردد و با کانال کشی هوا درون انبار راه می یابد . هواساز ارای یک فن بزرگ است که هوا را از بیرون انبار مواد شیمیایی کشیده و پس از عبور دادن از فیلترهایی ، هوا را با سطح سرد کویل ها ( موقع سرمایش ) ویا با سطح گرم کویل ها ( موقع گرمایش ) برخورد می دهد تا دمای هوا متناسب با نیاز کاهش یا افزایش یابد .


چیلر دستگاه خنک کننده آب است که در روزهای گرم سال کار می کند و بویلر دستگاه گرم کننده آب است که درروزهای سرد سال کار می کند . درون دستگاه هواساز برای تنظیم میزان رطوبت از رطوبت گیر و رطوبت زن استفاده می شود تا رطوبت هوای ورودی به انبار مواد شیمیایی را در حالت قابل قبول و در رنج نرمال نگه دارد ، عملکرد هواساز چیلر و بویلر به خاطر وجود سنسورهای مختلف د رداخل وبیرون انبار ، به صورت خودکار کنترل می گردد . در صورتی که دستگاه چیلر و دستگاه هواساز با هم ادغام شوند و هردو در  یک دستگاه مشترک طراحی و تولید شوند ، به آن دستگاه پکیج یونیت گفته می شود که همان کار هواساز و چیلر را انجام می دهد .


 برای هدایت هوای فرستاده شده از سمت هواساز به تمام قسمت های سالن یا سوله انبار از کانال هایی ( مطابق شکل زیر ) که در سقف انبار تعبیه می شوند ، استفاده می شود . این کانال ها هوای با دما و رطوبت تنظیم شده را در کل سالن توزیع می کنند . ابعاد این کانال ها باید به گونه ای طراحی شود که به سیستم این قابلیت را بدهد تا حداقل 6 بار در هر ساعت هوای درون انبار با هوای تازه جایگزین گردد .

خواندن 333 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 13:20
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس با ما

آدرس: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری اداری بوستان، واحد 778
تلفن:   44624467  -  44499440-021
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کد پستی: 96934 - 14768
بالا
_____ _______ AzarNasim HVAC Systems +98-21-44499440 info@azarnasim.com