مقالات

سرمایش و گرمایش سوله های صنعتی با زنت،اکونوپک،یونیت هیتر

سرمایش و گرمایش سوله های صنعتی :

برای تعیین نوع سیستم گرمایش سالن های صنعتی و بزرگ می بایستی که ابتدا نیازهای اساسی سالن یا سوله موردنظر بررسی شده و

متناسب با آن نیازها ، مناسب ترین سیستم گرمایش سوله یا سالن انتخاب گردد. برای مثال ممکن است علاوه بر گرمایش سالن صنعتی به سرمایش یا تنظیم دقیق رطوبت و یا گردش دایمی هوا نیز نیاز باشد و بنابراین باید دستگاه هایی برای گرمایش سوله های صنعتی انتخاب گردد . برای مثال ممکن است علاوه بر گرمایش سالن صنعتی به سرمایش یا تنظیم دقیق رطوبت و یا گردش دایمی هوا نیز نیاز باشد و بنابراین باید دستگاه هایی برای گرمایش سوله صنعتی انتخاب گردد که این نیاز ها را نیز پوشش دهد . سیستم گرمایش انبار یا گرمایش سوله صنعتی تولیدی و ......... باشد که نقطه مشترک همه آنها فضای بزرگی است که باید با حداقل مصرف انرژی نیاز های گرمایشی و سرمایشی آنها برآورده شود .

شرکت تهویه آذر نسیم پر کاربرد ترین دستگاه ها را برای گرمایش سالن های صنعتی طراحی و تولید می نماید و در زیر به برخی از دستگاه های تولید و طراحی شده اشاره شده و مزایا و معایب هر یک را بررسی می نماییم :

  • استفاده از یونیت هیتر و بویلر به عنوان سیستم گرمایش سوله های صنعتی :

یونیت هیتر ها در واقع دستگاه های ساده ای هستند که از یک کویل مسی ( لوله های رفت و برگشتی) و یک فن تشکیل می شوند که آب گرم و یا بخار داغ وارد کویل آن شده و یک فن هوای داخل سوله و یا سالن را از اطراف کویل عبور می دهد تا هوا در اثر برخورد با سطح داخل کویل گرم شده و در سالن پخش شود . یونیت هیتر ها به تعداد زیاد و با فاصله حساب شده نسبت به هم به صورت سقفی یا دیواری در سوله یا سالن مورد نظر نصب می شوند و همگی با لوله کشی آبگرم یا بخار داغ به دستگاه بویلر یا همان دیگ آبگرم یا بخار مستقر در موتور خانه متصل می شوند . وظیفه بویلر گرم کردن آب یا ایجاد بخار داغ است .

مهمترین ویژگی یونیت هیتر این است که توان بالایی در پرتاب هوا دارد ( به خاطر فن مخصوص به کاررفته در آن ) و چون ارتفاع سقف سوله ها و سالن های بزرگ زیاد است ، به خوبی هوای گرم را تا کف سالن پرتاب می کند . در ضمن اگر علاوه بر گرمایش سالن های صنعتی به سیستم نیز نیاز باشد ، می توان به جای آبگرم در روزهای گرم سال ، آب سرد در کویل یونیت هیتر ها جاری کرد تا عمل سرمایش نیز انجام شود .

 

چون یونیت هیتر ها درون سوله یا سالن هستند توانایی وارد کردن هوای تازه به درون سالن را ندارند و همچنین نمی توان از تجهیزات رطوبت زن و رطوبت گیر در آنها استفاده کرد . بنابراین برای اماکنی که علاوه برگرمایش به تامین هوای تازه و تنظیم رطوبت نیز نیاز باشد می توان از سیستم هواساز استفاده کرد .

  • دستگاه هواساز ، چیلر و بویلر به عنوان سیستم سرمایش و گرمایش سالن صنعتی :

دستگاه هواساز در بیرون از سوله نصب می شود و با کانال کشی به قسمت های مختلف سوله و یا سالن مورد نظر راه می یابد . با توجه به بزرگی و متراژسالن مورد نظر ، یک یا چند هواساز عمل گرمایش

سالن های صنعتی را انجام می دهند . درون هواساز کویل بزرگ مخصوص آبگرم و یا بخار و جود دارد که کویل با لوله کشی به دستگاه بویلر متصل می گردد . همچنین یک فن بزرگ هوا را با دمیدن از اطراف کویل آبگرم گرم کرده و وارد سالن می کند . اگر علاوه بر گرمایش سوله به سرمایش نیز نیاز باشد ، کافی است که یک کویل مخصوص آب سرد نیز درون هواساز کار گذاشته شود و کویل آب سرد با لوله کشی به چیلر ( چیلر دستگاه خنک آب است ) متصل گردد .

چنانچه چیلر و هواساز مشترکا در یک در دستگاه و در کنار هم طراحی و ساخته شوند ، به آن دستگاه روف تاب پکیج یا همان پکیج یونیت نیز گفته می شود .

مزیت بزرگ هواساز این است که اولا می توان یک بخش و یا کل هوای درون سالن را به عنوان هوای برگشتی از طریق یک کانال مجددا به هواساز برگرداند و یا آن را با هوای تازه اتمسفر ( که در نتیجه مکش هوا توسط فن وارد هواساز می گردد ) ترکیب کرد . دوما اگر با گرمایش سالن صنعتی مورد نظر به تنظیم دقیق رطوبت نیز نیاز باشد ، تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت گیری از هوا را درون هواساز نصب نمود و سوما این که به خاطر نصب فیلتر های متعدد در ان می توان هوا را از هرگونه آلودگی تصفیه نمود. بنابراین هواساز دستگاه همه کاره و کاملی است که تمام وظایف سرمایش ، گرمایش ، کنترل رطوبت ، تامین و گردش هوای تازه ف فیلتراسیون را به طور کامل و به خوبی انجام می دهد .

 

  • سیستم ایر واشر یا زنت و بویلر به عنوان سیستم سرمایش و گرمایش سالن های بزرگ صنعتی :

دستگاه ایر واشر و نیز دستگاه زنت دستگاه هایی هستند که ظاهری شبیه هواساز دارند و فرایند گرمایش در آنها دقیقا شبیه هواساز است . یعنی دارای کویل مخصوص آبگرمی هستند که به بویلر متصل می شوند . تنها تفاوت آنها با هواساز این است که برای سرمایش به کویل ابسرد و چیلر نیازی ندارند و سرمایش آنها بسیار شبیه به کولر آبی است زیرا با پاشش آن در مسیر عبور هوا از دستگاه ، عمل سرمایش تبخیری انجام می شود . بزرگترین مزیت آنها این است که چون به چیلر نیازی ندارند قیمت اولیه آنها نسبت به سیستم های ذکر شده دیگر کمتر است و همچنین مصرف انرژی کمتری نیز دارند .

تفاوت ایر واشر با زنت در این است که ایرواشر با افشانک هایی آب را در مسیر هوا تزریق می کند ولی زنت به جای تزریق آب در هوا ، از پوشال های خیس برای گرفتن گرمای هوای عبوری از دستگاه بهره می برد . هم ایرواشر و هم زنت دارای فیلتر و دریچه ورودی هوای تازه همانند هواساز هستند . عیب این دستگاه ها این است که نمی توانند مقدار رطوبت را تنظیم کند و در واقع افزایش دهنده رطوبت هوای داخل سالن نیز هستند و بهتر است که در مناطق با با آب و هوای مرطوب استفاده نشوند . بنابراین اگر علاوه بر گرمایش سالن های صنعتی به  سرمایش ، فیلتراسیون و تامین هوای تازه نیز نیاز باشد، یکی ا زدو دستگاه زنت یا ایر واشر گزینه بسیار مناسبی خواهد بود .

نمونه ای از دستگاه  زنت در شکل زیر نشان داده شده است .

 

 

 

 

  • دستگاه اکونوپک به عنوان دستگاه سرمایش و گرمایش سوله صنعتی :

دستگاه اکونوپک دقیقا شبیه دستگاه های ایرواشر و زنت است و فقط سیستم گرمایش آن متفاوت است . در واقع برای گرمایش سالن های بزرگ و سوله های صنعتی به جای کویل آبگرم و بویلر ، یک مشعل گازسوز بر روی بدنه دستگاه اکونوپک نصب می شود  که با احتراق گاز شهری ، مستقیما لوله ها و صفحات جاسازی شده درون دستگاه را گرم کرده و یک فن با عبور دادن هوا از اطراف لوله ها و صفحات داغ ، باعث گرم شدن هوا می شود .در اکونوپک نیز انواع فیلتر ها برای تصفیه هوا نصب شده و قابلیت افزودن تجهیزات رطوبت زنی نیز وجود دارد .

از طرفی سیستم سرمایش و تامین و توزیع هوا در آن همانند ایر واشر یا زنت است .

 

 

 

شرکت تهویه آذر نسیم طراح و تولید کننده انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایش و یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده سیستم های سرمایشی و گرماشی در کشور می باشد

جهت سالن های صنعتی ، سوله های بزرگ و نیز سایر کاربرد های مسکونی ، تجاری و ......

از جمله انواع دستگاه اکونوپک ، هواساز ، چیلر ، زنت ، یونیت هیتر و ........ در ابعاد و طرح های گوناگون است . کلیه محصولات شرکت تهویه آذر نسیم با توجه به نیاز ها و در خواست های هر مشتری به طور سفارشی و مطابق با استاندارد های روز طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند .    

  

خواندن 698 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 12:44
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس با ما

آدرس: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری اداری بوستان، واحد 778
تلفن:   44624467  -  44499440-021
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کد پستی: 96934 - 14768
بالا
_____ _______ AzarNasim HVAC Systems +98-21-44499440 info@azarnasim.com