مقالات

سیستم تهویه در سالن نساجی و انتخاب دستگاه برای دما و رطوبت آن

سیستم تهویه سالن نساجی  :

کنترل دما و رطوبت در کنار تامین و گردش صحیح هوا و فیلتراسیون آن از جمله مهم ترین مسائل در سیستم تهویه نساجی و تهویه در ریسندگی است که تاثیر مستقیم بر عملکرد دستگاه ها و نیز جلوگیری از پاره شدن نخ ها در صنعت نساجی و تهویه در ریسندگی است.

 تهویه سالن نساجی بایستی به شکل صحیح طراحی شودتا توقف خط تولید کاهش یافته و نیز راندمان دستگاه ها و نیزجلوگیری از پاره شدن نخ در صنعت نساجی  دارد.

تهویه سالن نساجی بایستی به شکل صحیح طراحی شود تاتوقف خط تولید کاهش یافته و نیز راندمان دستگاه ها و کارکنان به حداکثر ممکن برسد . از دیگر ارکان مهم تهویه در صنعت نساجی ، فیلتراسیون مناسب هوا از ذرات معلق ناشی از فرآیند حلاجی و ...... است . افزایش رطوبت و به کنترل در آوردن آن و سایر مسایل مهم در سیستم تهویه کارخانجات نساجی در ادامه توضیح داده شده است .

اهمیت وجود سیستم تهویه در صنعت نساجی :

اهمیت وجود سیستم تهویه در صنعت نساجی وتهویه در ریسندگی از آنجا ناشی می شود که سه عامل اصلی و مهم در عیب های بوجود آمده در نخ ها نقش دارند که عبارتند از :

 • عیب های ناشی از الیاف به کار رفته .
 • عیب های ناشی از فرآیند و عملیات صورت گرفته بر روی نخ .
 • عیب های ناشی از نامناسب بودن تهویه صنایع نساجی .

برای مثال وجود توپک در نخ و یا ایجاد عیب پیچش الیاف در روی نخ به خاطر نامناسب یا نا کار آمد بودن سیستم تهویه سالن ریسندگی است . این عیب ها بر اثر کمبود رطوبت در هوا و بالا رفتن مقدار الکتریسیته

ساکن در هوا و خارج نشدن مناسب پرزها ، گرد و غبار توسط سیستم تهویه نساجی شکل می گیرند .

تهویه در سالن های نساجی

 کنترل دما و رطوبت در سیتم تهویه  سالن نساجی :

رطوبت نسبی به مقدار بخار آب موجود در حجم مشخصی از هوا نسبت به حداکثر بخار آبی که آن مقدار هوا می تواند در یک دمای مشخص در خود نگه دارد ، گفته می شود که معمولا به صورت درصد بین

(0 تا 100 درصد ) هوای خنک نسبت به هوای گرم بخار آب کم تری مقدار بخار کمتری را در خود

می تواند نگه دارد و بنابراین رطوبت هوا به دمای هوا وابسته است . برای مثال هوای با دمای 10 درجه سانتیگراد رطوبت کمتری را نسبت به هوای 20 درجه سانتیگراد در خود نگه می دارد .

تنظیم رطوبت هوای داخل سالن های نساجی موجب افزایش تولید شده ویکی از فاکتورهای مهم برای تضمین کیفیت در صنعت نساجی است .

کلیه منسوجات خاصیت جذب رطوبت و رطوبت دهی به محیط اطراف خود را دارند . اگر محیط خشک تر از رطوبت نسبی نخ یا پارچه مورد نظر باشد ، نخ یا پارچه رطوبت خود را به هوا منتقل می کند و برعکس آن اگر هوا مرطوب تر باشد ، رطوبت خود را به پارچه یا نخ مورد نظر می دهد .این حالت رطوبت دهی و رطوبت گیری از فرآیند ابتدایی تا تولید نهایی محصول ، توزیع و مصرف توسط مصرف کننده روی می دهد

که تاثیر مستقیمی بر خواص آن از جمله مقاومت کششی ، خاصیت ارتجاعی ، قطر الیاف ، سایش یا اصطکاک آن دارد و می بایستی سیستم تهویه کارخانجات  نساجی سطح رطوبت نسبی هوا را در تمامی مراحل تولید تا بسته بندی و انبار و ....... در حد مطلوب و به طور ثابت نگه دارد .

الیاف در آب و هوای خشک ، رطوبت خود را به هوای خشک داده و خاصیت ارتجاعی و مقاومت آن در برابر

پارگی به شدت کاهش می یابد. بنابراین اگر سطح رطوبت هوا در سالن خیلی کم باشد ، موجب پارگی الیاف شده و از نظر زمان و هزینه خسارت هایی را بر تولید تحمیل می کند . برای مثال در محصولات با پارچه نخی ، با افزایش 10 در صدی رطوبت نسبی ( برای مثال از 60 درصد به 70 درصد ) خاصیت ارتجاعی محصولات بیش از 15 درصد افزایش می یابد .

همچنین با کنترل رطوبت توسط سیستم تهویه سالن نساجی ، کیفیت لغزش قطعات ماشین ریسندگی و بافندگی و ................ نیز افزایش یافته و مقاومت اصطکاکی آن کاهش می یابد .

همچنین با توجه به این که الیاف و پارچه معمولا بر اساس وزن فروخته می شود ، کاهش رطوبت جذب شده در آن می تواند تا 4 درصد موجب کاهش وزن آن گردد .

برای مثال کنترل نامناسب رطوبت هوا در کارخانه که روزانه 80 تن محصول تولید می کند موجب کاهش 4 درصدی وزن آن ، معادل کاهش 3200 کیلوگرمی محصول تولید شده در روز می گردد.

در یک کارخانه نساجی با سطح رطوبت پایین هوا ، الکتریسیته ساکن میتواند بین 4 تا 5 اینچ ( 10 تا 12 سانتیمتر ) پرش ( تخلیه الکترسیته) و چون شدت جریان آن کم است ، می تواند ولتاژی برابر صد ها و لت ایجاد کند که مشکلات متعددی را بوجود می آورد که مهمترین انها عبارتند از :

 • خطر فیزیکی اپراتور های دستگاه ها .

این تخلیه الکتریکی می تواند موجب ایجاد شوک در بدن اپراتور در حال کار با دستگاه شده

و چون در نزدیکی دستگاه در حال کار رخ می دهد برای سلامتی اپراتور خطرناک خواهد بود .

 • الکتریسیته ساکن می تواند موجب بهم چسبیدن مواد اولیه و در نتیجه کند شدن کارکرد دستگاه شده و بر برنامه تولید اثر منفی بگذارد .
 • با توجه به این که امروزه در اکثر ماشین آلات از سیستم های کنترل الکترونیکی استفاده می شود ، یک تخلیه الکتریکی نابجا می تواند موجب صدمه دیدن تجهیزات الکترونیکی شده و هزینه های سنگین تعمیرات را بر دوش تولید کننده قرار دهد .

( با نگهداری رطوبت نسبی هوا بین 50 درصد توسط سیستم تهویه سالن نساجی ، می توان الکتریسیته ساکن و خطرات آن را حذف کرد )

به طور خلاصه مزایای استفاده از سیستم رطوبت زن و کنترل آن در سیستم تهویه و صنایع نساجی عبارتند از :

 • کاهش مدت زمان توقف خط تولید .
 • افزایش کیفیت و کمیت محصولات تولیدی .
 • محافظت در برابر تخلیه الکترو استاتیکی خطرناک .
 • ایجاد محیطی سالم و مطبوع برای اپراتور ها .

 

 

رطو بت نسبی مناسب در سیستم تهویه صنایع نساجی چه مقدار است ؟

رطوبت مناسب در سیستم تهویه صنایع نساجی به نوع نخ و فرآیند تولید بستگی دارد . الیاف طبیعی نسبت به نوع دست ساز یا مصنوعی در جذب رطوبت مستعد تر است و رطوبت بیشتری را می تواند به خود جذب نماید .

فرآیند تولید منسوجات نخی و کتان می بایستی در سطح رطوبتی بالا و حدودا مابین 70 تا 80 درصد انجام شود زیرا آنها بسیار ترد و شکننده هستند . این سطح رطوبت نسبی در تمامی مراحل از ترکیب مواد خام اولیه

تا حلاجی ، تاباندن ، ریسندگی و بافندگی اعمال شود تا انعطاف پذیری محصولات تضمین شده و از پارگی نخ

و یا از ایجاد عیوب دیگر در آن جلوگیری گردد .

نخ پشمی به سطح رطوبت نسبی کمتری ( در حدود 65 درصد ) نیاز دارد . همچنین نخ ابریشمی به رطوبت نسبی بین 65 تا 70 درصد نیاز دارد . اگرچه ریسندگی ابریشم مصنوعی به سطوح بالاتری از رطوبت ( بالاتر از 85 درصد )  نیاز دارد .

انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع در صنعت نساجی :

منظور از انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه در صنعت نساجی این است که دستگاه هایی بتوان انتخاب نمود که کارایی بالا و در عین حال مصرف انرژی کم و قیمت مناسبی داشته باشند و بتوانند نیازهای اساسی سالن نساجی را تامین کنند که این نیازهای اساسی عبارتند از :

 • دستگاه ها بتوانند دمای سالن را در حد مطلوب درکل روزهای سال نگه دارند .
 • دستگاه های انتخابی بتوانند رطوبت هوا را افزایش و در حد قابل قبول و یا استاندارد نگه دارند .
 • سیستم بتواند هوای تازه و نیز هوای داخل سالن را فیلتر و آن را در سرتاسر سالن توزیع کند .
 • سیستم خارج کننده هوا که شامل اگزاست فن ها می شوند ، در صورت نیاز مجهز به انواع

 فیلتر های تصفیه کننده باشند .

به طور کلی دو نوع سیستم تهویه مناسب برای تهویه کارخانجات نساجی پیشنهاد می گردد که عبارتند از :

 • دستگاه ارزان قیمت مانند دستگاه زنت و ایرواشر :

این دو دستگاه ساختاری شبیه یکدیگر دارند که یکی از آنها به عنوان دستگاه مناسب برای تهویه سالن نساجی می توانند انتخاب شود اول اینکه هوای تازه از بیرون سالن و نیز هوای برگشت داده شده از درون سالن را می توانند ادغام کرده( با درصد کنترل شده و مطابق با نیاز)  و پس از عبور دادن از فیلتر های متعددی که درون دستگاه نصب می شود ، آن را تصفیه نمایند . دوم این که برای کاهش دمای هوا در روزهای گرم سال از سیستم تزریق آب با فشار بالا در مسیر حرکت هوای فیلتر شده از درون دستگاه استفاده می کنند . آب که با فشار تزریق می شود به صورت ذرات پودری در آمده و گرمای هوا را می گیرد تا هوا را خنک کند . در همین حین که هوا خنک می شود ، حجم زیادی از آب با هوا ادغام شده و رطوبت هوای ورودی به سالن را به شدت افزایش می دهد.

ساختار داخلی دستگاه ایرواشر در شکل زیر نشان داده شده است .

در روزهای سرد سال برای افزایش دمای هوا دیگر از سیستم تزریق آب استفاده نمی شود بلکه کویل های آبگرمی ( لوله های پر پیچ و خم حاوی آبگرم ) درون دستگاه جاسازی شده است که هوای فیلتر شده در اثر برخورد با سطح داغ کویل ها ، گرم می شود که این آبگرم توسط دستگاهی مانند بویلر در موتو خانه گرم شده و با پمپ به ایرواشر یا زنت ارسال می شود . در حین گرمایش نیز سیستم پاشش آب فعال شده و برای افزایش رطوبت هوا مقدار زیادی آب درون هوا تزریق می کند .

نحوه پاشش آب با فشار بالا در جریان هوای درون دستگاه ایرواشر به صورت شکل زیر می باشد :

 

 

 

دو نکته بسیار مهم در مورد دستگاه زنت و ایر واشر وجود دارد و آن این است که این دستگاه ها افزایش دهنده رطوبت هستند ولی نمی توان مقدار آن را به دقت تنظیم کنند و از طرفی

نسبت به دستگاه های دیگر مانند سیستم  هواساز و چیلر قیمت پایین تری دارند .

علاوه بر ایرواشر و زنت ، دستگاه دیگری نیز به نام اکونوپک وجود دارد که کاملا شبیه

دستگاه های زنت و ایر واشر است ولی با این تفاوت که به جای کویل آبگرم و بویلر برای گرمایش ، مستقیما از یک مشعل گاز سوز و یا گازوئیل سوز و کوره هوای گرم برای گرمایش بهره می برد .

 

دستگاه چیلر وهواساز :

هواساز همانند چیلر و زنت است ولی با این تفاوت که برای سرمایش هوا به جای تزریق آب در هوا و پودر کردن آن ، دارای کویل آب سرد است که آب سرد شده در چیلر با پمپ به کویل هواساز پمپاژ می شود و دمای هوای فیلتر شده در اثر برخورد با سطح سرد کویل ها ، کاهش می یابد . برای گرمایش هوا هم همانند ایرواشر و زنت به کویل آبگرم مجهز است که آبگرم شده در بویلر با پمپ به کویل های هواساز ارسال می شود .

نمونه ای از  دستگاه هواساز متصل به بویلر و چیلر در شکل زیر نشان داده شده است .

 

 

 

 

 

تفاوت بسیار مهم دیگر دستگاه هواساز نسبت به ایرواشر یا زنت این است که در هواساز میتوان با نصب تجهیزات رطوبت زن و رطوبت گیر مقدار رطوبت هوا را به دقت و به طور پیوسته و به صورت اتوماتیک و هوشمند تنظیم و کنترل نمود . ولی قیمت دستگاه هواساز

 بیشتر از دستگاه هایی مانند ایر واشر و زنت است .

بنابراین اگر فقط مسئله افزایش رطوبت در سیستم تهویه صنایع نساجی مد نظر باشد و نه تنظیم و کنترل دقیق آن ، یکی از سه دستگاه زنت ، ایرواشر ، و یا اکونوپک گزینه مناسبی خواهد بود . زیرا هم قیمت اولیه پایین تری نسبت به چیلر و هواساز دارد و هم مصرف انرژی کم تری دارد ولی اگر مساله تنظیم دقیق دما و رطوبت در تمام روزهای سال اهمیت داشته

باشد ، تنها و بهترین گزینه سیستم هواساز و چیلر می باشد .

نمونه ای سیستم هوا ساز ساخته شده در شرکت تهویه آذر نسیم نشان داده شده است :

دستگاه هواساز ایرواشر

 

 

 

   

    

 

 

   

 

خواندن 694 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 06 دی 1397 ساعت 11:23
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس با ما

آدرس: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری اداری بوستان، واحد 778
تلفن:   44624467  -  44499440-021
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کد پستی: 96934 - 14768
بالا
_____ _______ AzarNasim HVAC Systems +98-21-44499440 info@azarnasim.com