مقالات

تولید همزمان سرمایش و الکتریسیته از پنل‌های خورشیدی

تولید همزمان سرمایش و الکتریسیته از پنل‌های خورشیدی

یافته‌های تازه محققان دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد:
پنل‌های خورشیدی به تجهیزاتی معمول بر روی پشت‌بام‌های بسیاری از کشورهای توسعه یافته تبدیل شده‌اند.

تجهیزاتی که بیشتر از همه برای تولید الکتریسیته از نور خورشید مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد که علاوه بر تولید الکتریسیته از پنل‌های خورشیدی می‌توان از آن‌ها برای سرمایش منازل نیز سود برد.
سیستم کار به این شکل است که همه مواد و ابزارها از طریق امواج مادون قرمز گرما از دست می‌دهند. این امواج نامرئی برای انسان معمولاً توسط اتمسفر جو به زمین بازپس داده می‌شود. با این همه در طول موج‌های مشخصی، امواج مادون قرمز اتمسفر زمین را رد می‌کنند و در فضا پراکنده می‌شوند. این بدان معنا است که اشیائی که این امواج را ساطع می‌کنند می‌توانند از محیط اطراف خود خنک‌تر شوند. بر اساس این این خصوصیت دانشمندان امیدوارند که بدون نیاز به تولید گازهای گلخانه‌ای موفق به سرمایش ساختمان‌ها شوند.
بر اساس تحقیقاتی که مقاله آن در به تازگی انتشار یافته، راهکاری معرفی شده است که از تجهیزات پنل‌های خورشیدی برای تولید الکتریسیته و سرمایش استفاده شود. به این صورت که با تغییراتی که در پنل‌های خورشیدی ایجاد شده است قسمت بالایی وظیفه همیشگی تولید الکتریسیته از انرژی نور خورشید را بر عهده دارد اما از قسمت زیرین پنل برای تولید امواج مادون قرمز از انرژی خورشیدی و درنتیجه سرمایش ساختمان استفاده می‌شود. به گفته شانوی فان استاد دانشگاه استنفورد و نویسنده این مقاله، درحالیکه قسمت بالایی پنل خورشیدی می‌تواند تا 5.5 درجه سانتیگراد بیشتر از دمای محیط باشد اما قسمت پایینی به دمایی کمتر از 11 درجه سانتیگراد از دمای محیط دست پیدا می‌کند.
گفتنی است این تحقیقات هنوز در مقیاس کوچک انجام شده و برای اجرای واقعی آن بر روی ساختمان‌ها به پژوهش‌های تکمیلی نیاز است. به نظر می‌رسد قیمت گران متریال‌های پنل‌های خورشیدی یکی از موانع تجاری‌سازی این ایده باشد.

 

گردآورنده: جناب آقای مهندس محبی

خواندن 224 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 11 دی 1397 ساعت 12:09
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس با ما

آدرس: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری اداری بوستان، واحد 778
تلفن:   44624467  -  44499440-021
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کد پستی: 96934 - 14768
بالا
_____ _______ AzarNasim HVAC Systems +98-21-44499440 info@azarnasim.com