مقالات

عملکرد سیستم فریز پروتکشن در دستگاه های هوارسان

عملکرد سیستم فریز پروتکشن در دستگاه های هوارسان حجم ثابت Full Fresh

هدف از اجرای این سیستم در واقع حفاظت از یخ زدگی کویل آبگرم دستگاه در فصول سرد سال می باشد.در صورتی که کویل آبگرم به هر...

دلیلی اعم از عدم عملکرد بویلر،عدم عملکرد پمپ،هوا گرفتن کویل،سوراخ بودن کویل و ...، نتواند به وظیفه خود عمل کند دمای هوای خروجی از کویل افت پیدا کرده و در صورت افت شدید دما در هواسازهای با "صد درصد هوای تازه" امکان یخ زدگی و متعاقبا ترکیدگی کویل وجود دارد.

اجزاء سیستم حفاظت از یخ زدگی شامل موارد ذیل می باشد:


۱- ترموستات ضد یخ زدگی جهت نصب پس از کویل آبگرم
۲- موتور دمپر هوای تازه با مکانیزم فنر برگشتی
۳- عملگر الکتریکی شیر کنترل سه راهی
۴- تابلوی کنترل

 freeze-protection

آشنایی با الزامات و اصول نصب سیستم فریز پروتکشن در دستگاه هوارسان Full Fresh :

1- ترموستات کنترل دمای هوای دستگاه های هوارسان بصورت Full Fresh  ،که اصولا جهت کاربرد در اتاق کنترل (فضای مورد نیازی که قرار هست هوا تزریق شود) نصب می شود را باید در کانال رفت (Supply) نصب کنیم.

2- در هنگام استارت اولیه یعنی شروع کار فن دستگاه ، شیر سلونوئیدی انرژی الکتریکی را دریافت کرده و سیگنال مربوطه را به موتور دمپر دو حالته و دمپر هوای تازه ارسال کرده که نهایتا منجر به باز شدن دمپر می شود.

نکته :  اگر دستگاه هوارسان، هوادهی بیش از 20000 CFM داشته باشد، باید ابتدا دمپر قبل از اینکه فن روشن شود، باز باشد، چرا که اگر این امر رخ ندهد باعث ایجاد فشار منفی زیادی در دستگاه خواهد شد.

3- با نصب یک ترموستات دو حالته که روی کویل گرمایی نصب شده است، اگر دمای محیط کمتر از ۳۵ درجه سلسیوس( مطابق پیشنهاد اشری) باشد، آنگاه دستور باز کردن شیر را صادر میکند.

4- فریز پروتکشن که جهت حفاظت کویل از یخ زدگی در فصل زمستان نصب شده است زمانی که به دمای تنظیم شده مورد نظر رسید، می باید دو فرمان صادر کند، اول اینکه در ابتدا فن باید خاموش شود و دوم اینکه دمپر هوای تازه بسته شود.

نکته :  در صورتی که دستگاه بصورت ۱۰۰ درصد هوای تازه کار می‌کند و دستگاه دارای کویل پیش گرمکن است، فیلتر اولیه را باید بعد از کویل پیش گرمکن نصب کرد تا در صورت ورود قطرات باران و برف و یخ زدن آنها ، فیلتر را مسدود نکند.(البته این مورد درصورتی است که فاصله فیلتر با هوای تازه خیلی کم باشد)

5- هنگام انتخاب و طراحی موتور دمپر، نوع آن باید فنر برگشت انتخاب گردد.

6- سنسور دمای نصب شده باید بصورت زیگزاگ کل سطح کویل را فراگیرد ودستگاه در یک باکس شیشه ای در رویت اپراتور در بیرون از دستگاه نصب گردد.

7- در صورت افت دمای خروجی از کویل آبگرم ( معمولا کمتر از ۵ درجه سانتی گراد) دمپر هوای تازه نیز بسته و به شیر کنترل سه راهی خط ورودی آبگرم فرمان داده میشود تا ۱۰۰ درصد دبی آب گرم را وارد کویل کند ؛

8- در هنگام ساخت دستگاه دقت داشته باشیم در صورت نصب سیستم حفاظت از یخ زدگی روی هوارسان ها بایستی فاصله مناسب بین کویل های آبگرم و آب سرد( درصورت وجود) به منظور نصب و دسترسی به ترموستات پیش بینی گردد.

9- دقت داشته باشیم که چرخاندن آب گرم داخل کویل توسط پمپ یکی از راه های حفاظت از یخ زدگی کویل می باشد (پس از عمل کردن فریز پروتکشن)که اصولا این بخش بستگی به سیستم کنترلی دستگاه وجود دارد، همچنین در اغلب پروژه ها با توجه به اینکه امکان استارت پمپ های گرمایشی وجود ندارد لذا جهت کنترل از المنت های حرارتی در داخل کویل و یا در طرفین کویل نصب میگردد تا در هنگام رسیدن به دما عمل کرده تا باعث ایجاد یخ زدگی کویل نگردد.

 

گردآورنده : جناب آقای مهندس خانی

خواندن 164 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 27 اسفند 1397 ساعت 05:25
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس با ما

آدرس: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری اداری بوستان، واحد 778
تلفن:   44624467  -  44499440-021
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کد پستی: 96934 - 14768
بالا
_____ _______ AzarNasim HVAC Systems +98-21-44499440 info@azarnasim.com